Atsigavimas tęsiasi

„Swedbank Economic Outlook“ leidinyje lietuvių kalba trumpai pristatomos pasaulio, Švedijos, Latvijos ir Estijos ekonomikų perspektyvos ir didžiausias dėmesys skiriamas Lietuvai. Plačiau apie kitas šalis prašome skaityti leidinyje anglų kalba.

Pasaulis:

  • Šiems metams vis dar prognozuojame 3,1% pasaulio BVP augimą, bet BVP augimo prognozes 2013 m. padidinome nuo 3,1% iki 3,4%, o euro zonoje vis labiau ryškėja „kapanojimosi“ scenarijus.

  • Pagrindinio scenarijaus tikimybė yra 60%, o blogesnio ir geresnio scenarijų – atitinkamai 30% ir 10%. Pagrindinė neigiama rizika yra susijusi su didesne naftos kaina, nauja krizės banga euro zonoje, jeigu teks gelbėti Ispaniją ir Italiją, „kietu nusileidimu“ Kinijoje ir lėtesniu JAV ekonomikos atsigavimu.

Lietuva:

  • Paskutinį 2011 m. ketvirtį ekonomika augo lėčiau, daugiausia dėl sumažėjusių įmonių atsargų. Nepaisant mažėjančio pasitikėjimo, metų pabaigoje namų ūkių vartojimas ir investicijos toliau sparčiai augo. Nedarbo lygis sumažėjo ir nesiekė 14%, o realusis darbo užmokestis augo sparčiau.

  • Prognozuojame, kad 2012 m. BVP augs 3,3%, o kitais metais – 4,3%. Infliacija bus kiek didesnė, nei prognozavome anksčiau, t. y. sieks 2,8% ir, tikėtina, viršys Mastrichto infliacijos kriterijų. 2013 m. infliacija sumažės iki 2,5%, o nedarbas – iki 11%.

Latvija:

  • 2011 m. ekonomikos augimas siekė net 5,5%. Ekonomikos augimą daugiausia skatino investicijos, tačiau namų ūkio vartojimo poveikis taip pat buvo svarbus. 2012 m. pradžioje ekonomikos augimo tempai šiek tiek sulėtėjo, bet išliko spartūs dėl stebėtinai didelio Latvijos eksportuotojų pasitikėjimo ir jų sugebėjimo nepasiduoti išorinės paklausos sumažėjimui.

  • Augimo prognozes 2012 m. padidinome iki 2,5% nuo 2%, o 2013 m. - iki 3,5% (3,2%) dėl pastaraisiais mėnesiais sustiprėjusios ekonomikos ir nežymiai pagerėjusių pagrindinių Latvijos prekybos partnerių augimo perspektyvų. Infliacija turėtų sumažėti nuo 2,8% šiemet iki 2,5% - 2013 metais. Euro įvedimas 2014 m. yra galimas, tačiau sunkiau pasiekiamas.

Estija:

  • BVP metinis augimas, kuris per pirmus tris 2011 m. ketvirčius siekė beveik 9%, paskutiniajame ketvirtyje sulėtėjo. 2011 m. BVP augo 7,6% dėl labai padidėjusių eksporto apimčių, kurios skatino investicijas ir darbo vietų kūrimą. Realus eksportas augimas pasiekė net 24,9%, nepaisant metų pabaigoje sulėtėjusių augimo tempų. Užimtumas išaugo 6,7%, stiprindamas namų ūkių pasitikėjimą ir norą didinti išlaidas.

  • Šiems metams (kaip ir anksčiau) prognozuojame 2,7% BVP augimą, o 2013 m. prognozes šiek tiek padidinome nuo 4,0% iki 4,2% dėl pagerėjusių užsienio paklausos didėjimo perspektyvų. Manome, kad infliacija 2011 m. sumažės nuo 5% iki 3,8%, o 2013 m. dar labiau - iki 3,2%. Nepaisant atsinaujinusio biudžeto deficito, viešieji finansai bus tvarūs.

Švedija:

  • Paskutinį 2011 m. ketvirtį ekonomikos augimas labai sulėtėjo dėl sumažėjusio eksporto, tačiau dėka spartaus namų ūkių vartojimo augimo ekonominė situacija stabilizavosi. Todėl BVP metinis augimas siekė 4,0%. 2012 m. pradžios ekonominiai duomenys rodo, kad ekonomika pasiekė dugną ir netrukus pradės atsigauti.

  • Manome, kad 2012 m. ekonomika pradės atsigauti, tačiau nedarbo lygis išliks aukštas. Monetarinė politika, nors kol kas dar ekspansyvi, papildomo teigiamo poveikio neturės. Dėl Europos skolos krizės sumažėjus išorinei paklausai prognozuojame 0,5% BVP augimą 2012 m. ir 2,1% 2013 m.

 Linkime įdomaus skaitymo

PDF „Swedbank“ ekonomikos apžvalga

Jeigu turite klausimų ar komentarų, kviečiame susisiekti su Nerijumi Mačiuliu, 8 5 258 2237, Nerijus.Maciulis@swedbank.lt

 Pagarbiai

„Swedbank“ ekonominių tyrimų departamentas

Prenumeruoti!
Šio laiško siuntėjas „Swedbank“ bendradarbiaujantis su „Brightly“. Laiškas yra siunčiamas asmeniškai.
Norint peržiūrėti dokumentą PDF formatu, kompiuteryje turi būti įdiegta „Adobe Acrobat Reader“ programa. (Atsisiųsti čia)