Swedbank ekonomikos apzvalga: Lietuva (lietuviu k.) - Sunkiais laikais islieka stipriausi
Sunkiais laikais išlieka stipriausi

„Swedbank Economic Outlook“ leidinyje lietuvių kalba trumpai pristatomos pasaulio, Švedijos, Latvijos ir Estijos ekonomikų perspektyvos ir didžiausias dėmesys skiriamas Lietuvai. Plačiau apie kitas šalis prašome skaityti leidinyje anglų kalba.

Pasaulis:

  • Pasaulinio ekonomikos atsigavimo tempai lėtėja – euro zonoje prasidėjo recesija, o JAV ekonomika įsibėgėja lėtai. Pasaulinį augimą, pernai tikriausiai siekusį 3,6%, palaikė besivystančios rinkos. 0,5 procentinio punkto sumažinome pasaulio ekonomikos augimo prognozes – ir šiemet, ir kitąmet jis sieks 3,1%.

  • Pasaulio ekonomikos perspektyvos priklausys nuo politinio euro zonos atsako. Pagrindiniame mūsų scenarijuje, kurio tikimybė siekia 55%, numatome palaipsniui pasiekiamą progresą ir trumpalaikius svyravimus rinkose. Tikimybė, kad blogėjanti situacija praktiškai sustabdys augimą, įvertinta 40%. Euro žlugimas ir kur kas didesnis ekonomikos smukimas yra mažai tikėtinas, tokio įvykio tikimybė siekia 5%.

Lietuva:

  • Vartojimas ir investicijos pernai toliau skatino BVP augimą, kuris tikriausiai siekė 6,3%. Nedarbas sumažėjo beveik 3 procentiniais punktais, nors realus atlyginimų augimas vis dar buvo neigiamas. Metinė infliacija piką pasiekė gegužę ir 2011-ųjų pabaigoje sumažėjo iki 3,4%. 

  • Šiemet ir kitąmet ekonomikos augimas pastebimai sumažės, tačiau recesijos tikimybė maža. Ekonomikos varikliu ir toliau išliks vidaus paklausa, ypač investicijos. Prognozuojame, kad infliacija šiemet sumažės iki 2,5%, o biudžeto deficitas – nuo daugiau nei 5% pernai iki 3% 2012-aisiais. Nors neapibrėžtumo ir daugiau, euro įsivedimas 2014-aisiais vis dar įmanomas.

Latvija:

  • 2011-aisiais ekonomikos augimas buvo stipresnis nei tikėtasi. Jį skatino eksporto sektorius, ir jo investicijos, o taip pat ir namų ūkių vartojimas. Manome, kad augimas viršijo 5%. TVF/EK finansinės pagalbos programa gruodį buvo sėkmingai baigta.

  • Augimo prognozę 2012 m. sumažiname nuo 3% iki 2%, kadangi silpnesnis pagrindinių prekybos partnerių augimas slopins eksporto augimą, o smukęs pasitikėjimas - vartojimą ir investicijas. 2013 m. laukiame šiek tiek didesnio augimo, kuris turėtų siekti 3,2%. Euro įsivedimas 2014 m. lieka realus.

Estija: 

  • Itin spartų Estijos ekonomikos augimą paskatino didesnis nei tikėtasi eksporto augimas ir spartus vidaus vartojimo atsigavimas. Stipri užsienio paklausa paskatino investicijas ir darbo vietų kūrimą. 7% padidėjęs užimtumas ir augantys atlyginimai skatino vartojimą.

  • Manome, kad nepaisant prastėjančių pasaulio ekonomikos perspektyvų, Estijos ekonomika augs 2,7% šiemet ir 4,0% 2013 metais. Ekonomika augs dėl privataus ir viešojo sektoriaus investicijų, bei dėl namų ūkių vartojimo, kurį paskatins geresnė situacija darbo rinkoje ir mažesnė infliacija.

Švedija: 

  • Prastėjantys makroekonominiai rodikliai rodo, kad Švedijos ekonomikos 2011-ųjų spurtas baigėsi. Eksporto augimas praranda pagreitį, pramonės produkcijos gamyba stagnuoja, o situacija darbo rinkoje gerėja lėčiau.

  • Gilėjanti euro zonos krizė ir toliau neigiamai veikia Švedijos ekonomiką, todėl augimo prognozę 2012 m. sumažiname iki 0,6%, o 2013 m. - iki 1,8%. Prastėjantys namų ūkių ir įmonių lūkesčiai varžys vartojimą ir mažins investicijas. Manome, kad 2012-aisiais pradėjęs augti nedarbas lėtai mažės 2013-aisiais, kai ekonomikos augimas šiek tiek paspartės.
PDF „Swedbank“ ekonomikos apžvalga

Jeigu turite klausimų ar komentarų, kviečiame susisiekti su Nerijumi Mačiuliu, 8 5 258 2237, Nerijus.Maciulis@swedbank.lt

 

Prenumeruoti!
Šio laiško siuntėjas „Swedbank“ bendradarbiaujantis su „Brightly“. Laiškas yra siunčiamas asmeniškai.
Norint peržiūrėti dokumentą PDF formatu, kompiuteryje turi būti įdiegta „Adobe Acrobat Reader“ programa. (Atsisiųsti čia)