„Swedbank“ ekonomikos apžvalga: Lietuva (lietuvių k.) - rugpjucio 23 d., 2011
Pasauliniai neramumai reikalauja politinių pokyčių

Sveiki,

Siunčiame „Swedbank“ Ekonomikos tyrimų departamento leidinį „Swedbank ekonomikos apžvalga“. Leidinyje lietuvių kalba mes trumpai pristatome pasaulio, Švedijos, Latvijos ir Estijos ekonomikų perspektyvas ir didžiausią dėmesį skirsime Lietuvai. Plačiau apie kitas šalis prašome skaityti leidinyje anglų kalba.

Pasaulis:

  • Nuo pavasario ekonominis augimas JAV ir euro zonoje sulėtėjo. Padaugėjo finansinių neramumų, mažėja pasitikėjimas. Pasaulio BVP augimą 2011-iesiems sumažinome nuo 4,1% iki 3,8% ir manome, kad jis išliks šiek tiek žemesnis nei 4% 2012 ir 2013 metais.
  • Dėl netikrumų pasaulyje mūsų pagrindinio scenarijaus tikimybė siekia 60%, o pesimistinio scenarijaus, kuris numato naują pasaulinį nuosmukį, rizika įvertinta 30%. Tam, kad augimas vėl siektų 5% reikia stipresnės politinės valios. Todėl palankesnio scenarijaus tikimybė tesiekia 10%.

Lietuva:

  • Lietuvos ekonomika pirmąjį šių metų pusmetį pasiekė 6,5% augimą, tačiau prognozuojame, kad antrąjį 2011 m. pusmetį ir 2012 m. augimas sulėtės. Svarbūs augimo faktoriai buvo tiek investicijos, tiek namų ūkių vartojimas. Vartojimo prekių kainos išaugo greičiau nei prognozavome.
  • Vis dar manome, kad ekonomika augs 4,7% kitais metais ir 4,5% 2013-aisiais. Eksportas ir investicijų augimas sumažės, bet namų ūkių išlaidos augs sparčiau. Lėtesnis ekonomikos augimas kelia ne tik iššūkių, bet ir sukuria galimybių – dėl pigesnių žaliavų kainų ir žemesnės infliacijos labiau tikėtina, kad kitąmet Lietuva atitiks kainų stabilumo Mastrichto kriterijų.

Latvija:

  • Antrąjį 2011 m. ketvirtį ekonomikos augimas šoktelėjo ir buvo didesnis nei laukta. Todėl padidiname metinio BVP augimo prognozę iki 4,2%.
  • Pablogėjus pasaulio ekonomikos perspektyvoms ekonomikos augimo prognozę 2012 m. sumažiname iki 3,5% ir manome, kad 2013 m. augimas sieks 3,9%. Augimą daugiausiai skatins eksportas ir investicijos. Euro įvedimas 2014 m. išlieka baziniame scenarijuje, bet tam reikalingi politiniai žingsniai. Latvijos ekonomika tapo atsparesnė pasauliniams šokams.

Estija:

  • Pirmąją šių metų pusę Estijos ekonomika augo sparčiai. Tai lėmė didesnis nei tikėjomės vidaus paklausos atsigavimas ir spartus eksporto augimas. Manome, kad eksporto augimas antrąjį šių metų pusmetį sulėtės, o vidaus paklausa toliau stiprės.
  • Nepaisant lėtėjančio pasaulio ekonomikos augimo manome, kad vidaus paklausos skatinama Estijos ekonomika išaugs 4,2% 2012 m. ir 4,0% 2013 metais. Investicijų augimą palaiko stiprus pramonės augimas, ES fondai ir su aplinkosauga susijusios investicijos. Didėjantis užimtumas ir augantys atlyginimai skatins namų ūkių vartojimą.

Švedija:

  • Ekonomikos augimas pirmąjį 2011 m. pusmetį išliko stiprus, tačiau likusiai metų daliai prognozuojame sulėtėjimą. Eksportą paveiks lėtėjantis pasaulio ekonomikos augimas, mažesnis namų ūkių ir įmonių pasitikėjimas ribos vartojimą ir investicijų augimą.
  • Ekonominė plėtra Švedijoje, nepaisant pasaulinės sumaišties, išliks gana stabili. Augimo prognozę 2012 m. sumažinome iki 2,2% ir manome, kad 2013 m. augimas sieks 2,3%. Dabartinė ekonominė padėtis kelia iššūkį ekonominei politikai todėl tikimės, kad bazinės palūkanų normos nebus didinamos, o fiskalinė politika taps griežta. Tam, kad sumažėtų nedarbas reikalingi kryptingi, laiku atlikti, tačiau laikini veiksmai.

Linkime įdomaus skaitymo

 

PDF Swedbank Ekonomikos apzvalga Lietuva (rugpjucio 23 d., 2011)

Daugiau informacijos:
Nerijus Mačiulis, +370 5 258 2237, Nerijus.Maciulis@swedbank.lt
Lina Vrubliauskienė, +370 5 2582275, Lina.Vrubliauskiene@swedbank.lt  
Vaiva Šečkutė, +370 5 2582156, Vaiva.Seckute@swedbank.lt

Prenumeruoti!
Šio laiško siuntėjas „Swedbank“ bendradarbiaujantis su „Brightly“. Laiškas yra siunčiamas asmeniškai.
Norint peržiūrėti dokumentą PDF formatu, kompiuteryje turi būti įdiegta „Adobe Acrobat Reader“ programa. (Atsisiųsti čia)