Latvijas ekonomika - 2012.g. 29.novembris
Kādēļ Latvijas ekonomika turpina tik strauji augt?
  • Ņemot vērā eiro zonas parādu krīzi un Eiropas balansēšanu uz recesijas robežas, varētu gaidīt, ka arī Latvijas IKP izaugsme būs kļuvusi manāmi lēnāka; tomēr tā vis nav noticis – izaugsme šogad ar katru ceturksni ir kļuvusi arvien spējāka, 3.ceturksnī IKP izaugsmes tempam pakāpjoties līdz 1.7% pret iepriekšējo ceturksni (iepriekšējos divos ceturkšņos ap 1.2%). Uzskatāma un visaptveroša ekonomikas sabremzēšanās datos vēl nav redzama, tāpēc meklējām atbildi, kāpēc tāda maza un atvērta ekonomika kā Latvija šādos nelabvēlīgos ārējos apstākļos aug tik strauji.

  • Izaugsme turpinās pateicoties tam, ka uzņēmēji agresīvi meklē iespējas palielināt eksportu ne tikai jau labi zināmos, bet arī līdz šim mazāk apgūtos tirgos. Noieta tirgu diversifikācija eksportētājiem ir ļāvusi aizkavēt eiro zonas recesijas negatīvo ietekmi. Līdzīgi rīkosies arī citu valstu uzņēmēji, tāpēc konkurence pieaugs un Latvijas eksporta izaugsme kļūs lēnāka.

  • Vēl viens svarīgs faktors ir mājsaimniecību patēriņš, ko balsta augstāki ienākumi (nodarbinātība un vidējā darba alga aug, inflācija sarūk), stabils noskaņojums un nevēlēšanās uzkrāt. Mazā atvērtā ekonomikā ar zemu uzkrājumu līmeni patēriņa tendences nevar ilgstoši novirzīties no eksporta dinamikas. Lai gan tuvākajos pāris ceturkšņos ļoti iespējams, ka mājsaimniecību patēriņš augs straujāk par eksportu, tomēr tuvāk nākamā gada pavasarim patēriņa kāpums kļūs arvien mērenāks (ja vien neredzēsim noturīgi strauju eksporta kāpumu).

  • Mūsuprāt, šī gada 3.ceturksnī sasniegtais 1.7% ceturkšņa izaugsmes temps būs bijis augstākais punkts un turpmākajos ceturkšņos izaugsme kļūs lēnāka. IKP kāpums atkal kļūs spējāks līdz ar Eiropas ekonomikas atlabšanu, kas (ja muļļāšanās scenārijs Eiropā turpināsies) varētu notikt tuvāk 2013.gada beigām.
PDF Latvijas ekonomika - 2012.g. 29.novembris

 

Vairāk informācijas: Mārtiņš Kazāks, 67445859, martins.kazaks@swedbank.lv

----------------------------------------------------------

Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Ekonomisko pētījumu daļas izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”.

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)