Latvijas ekonomika - 2011.g. 8.decembris
Gan preču eksporta, gan importa izaugsme turpinās bremzēties
  • Eksporta izaugsme bija Latvijas ekonomikas atveseļošanās galvenais dzinējspēks 2010.-2011.gadā. Preču eksporta devums izaugsmē bija vislielākais – 2011.gada septembrī eksports faktiskajās cenās bija jau par 30% lielāks nekā 2008.gada septembrī, proti, augstākajā punktā pirms pasaules recesijas sākuma. Tomēr nākotnes eksporta izaugsme ir atkarīga no notikumiem Eiropā un, visticamāk, cietīs no eirozonas problēmām. 

  •  Importa izaugsmi joprojām lielā mērā nosaka eksportējošo nozaru nepieciešamība gan pēc kapitāla, gan pēc starppatēriņa precēm. Importa dinamika diezgan tuvu sekoja eksporta dinamikai. Eksporta kāpumam palēninoties, importa izaugsme arī bremzēsies. Tādējādi, sagaidāms, ka tirdzniecības deficīts, lai arī lēnām pieaugs nākamajos gados, neapdraudēs tekošā konta finansēšanas ilgtspējīgumu.

  • Pasaules ekonomikas tempu palēnināšanos var daļēji kompensēt, turpinot stiprināt Latvijas eksportētāju konkurētspēju, izmantojot mazas un elastīgas ekonomikas priekšrocības, kas dod iespēju vieglāk pielāgoties ārēja pieprasījuma izmaiņām. Turklāt, nevajadzētu palaist garām eksporta iespējas uz straujāk augošam attīstības valstīm. Tajā pat laikā, jāsaprot, ka konkurence būs liela.
PDF Latvijas ekonomika - 2011.g. 8.decembris

Vairāk informācijas: Lija Strašuna, 67445875, lija.strasuna@swedbank.lv

 

Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Ekonomisko pētījumu daļas izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”.

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)