Swedbank ekonomikas apskats - 2014.g. 26.augusts
Izaugsme pasaulē atkal uz ļodzīgām kājām – vajadzīga turpmāka ekonomikas stimulēšana
  • Atgūšanās ASV, trauslums eirozonā 
  • Recesija Krievijā
  • Lēnāka izaugsme Latvijā

Pasaule: izaugsme pamazām kļūs straujāka, to balstīs izaugsme ASV un Lielbritānijā. Tomēr ģeopolitiskais saspīlējums, mazliet lēnāka izaugsme eirozonā nekā prognozēts iepriekš un nesabalansētības attīstības tirgos izaugsmi bremzēs. Tuvākajā laikā galvenā uzmanība tiks pievērsta monetārās politikas atšķirībām – ASV un Lielbritānijai ātrāk mazinot monetāros stimulus nekā eirozonā, procentu likmju atšķirības pieaugs, vājinot eiro un palīdzot eirozonai atgriezties pie izaugsmes. Kopumā, pasaules izaugsmes atgūšanās būs vāja, trausla un nevienmērīga, un tajā ievērojami dominēs negatīvie riski.

Krievija: jau tā vājo ekonomiku vēl vairāk vājina Krievijas-Ukrainas konflikts; ASV, ES un citas valstis ir paplašinājušas sankciju loku pret Krieviju, ietverot arī finanšu tirgus. Sagaidāms, ka Krievija tomēr ieslīdēs recesijā, banku finansējums kļūs grūtāk pieejams un dārgāks, investīcijas saruks, inflācija būs strauja un mazinās mājsaimniecību pirktspēju. Krievijas ekonomika ir strukturāli vāja un pārāk atkarīga no izejvielu eksporta. Politiskie riski attiecībā uz Krieviju ir auguši. Maz ticams, ka problēmas ar likuma varu, institūciju kvalitāti un korupcijas līmeni tiks aktīvi risinātas tuvākajā laikā. Atkarība no dabas resursu nozarēm tikai pieaugs, un izaugsme būs vāja ne tikai šogad un nākamgad, bet arī ilgākā termiņā.

Latvija: ģeopolitiskā spriedze starp Krieviju un rietumvalstīm palēninās ekonomikas izaugsmi 2014.–2015.gados. Dažās skartajās nozarēs uzņēmumu finansiālais stāvoklis pasliktināsies, bet tās galvenokārt būs likviditātes, nevis maksātnespējas problēmas. Eksporta un investīciju pieaugums uz laiku kļūst vājāks, bet mājsaimniecību patēriņa izaugsme saglabāsies samērā spēcīga. Krievijas-Ukrainas konfliktam pakāpeniski nomierinoties, 2016.gadā ekonomikas izaugsme atkal pieņemsies spēkā.

PDF Swedbank ekonomikas apskats - 2014.g. 26.augusts

Vairāk informācijas: Lija Strašuna, 67445875, lija.strasuna@swedbank.lv

 ________________________________________

Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”.

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)