Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2016. gada 7. septembris
Mājokļu pieejamība palielinās Rīgā un Tallinā, bet samazinās Viļņā

• Rīgā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) pieauga par 19.0 punktiem 2016. gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Dzīvokļu vidējās cenas kritums par 6.9% veicinājis uzlabojumu. Tallinā MPI gada laikā palielinājās par 8.3 punktiem. MPI uzlabojumu veicināja straujā neto algu izaugsme. Viļņā mājokļu pieejamība pasliktinājās par 5.2 punktiem, jo vidējās cenas izaugsme pārsniedza algu izaugsmi. 

• 2. ceturksnī laiks, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai Rīgā bija par gandrīz diviem mēnešiem un trijām nedēļām īsāks nekā pirms gada, t.i., 23.6 mēneši. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks samazinājās par pusotru mēnesi līdz 27.6 mēnešiem. Savukārt Viļņā krāšanas laiks pirmajai iemaksai pieauga par vienu mēnesi un vienu nedēļu līdz 37.0 mēnešiem. 

Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.


PDF Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2016. gada 7. septembris

 Vairāk informācijas: Linda Vildava, 67444213, linda.vildava@swedbank.lv ________________________________________ 

Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”
Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)