Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2016. gada 10. jūnijs
Mājokļu pieejamība Rīgā aizvien visaugstākā Baltijas valstu galvaspilsētu vidū
  • Rīgā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) šī gada pirmajā ceturksnī auga par 15.1 punktu, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2015. gadā. Uzlabojumu veicinājis gan algu kāpums par 5.2%, gan dzīvokļu vidējās cenas kritums par 4.6%. Tallinā MPI gada laikā palielinājās par 10.1 punktu. Mājokļu pieejamības uzlabošanos galvenokārt sekmēja straujš algu kāpums, par 8.5%. Viļņā mājokļu pieejamība uzlabojās pavisam nedaudz – par 0.5 punktiem gada griezumā. Algas pieaugušas samērā spēji, taču gandrīz tikpat spēji kāpušas arī dzīvokļu cenas – tas ierobežojis pieejamības uzlabošanos.
  • 1. ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai Rīgā bija par teju divarpus mēnešiem īsāks nekā pirms gada, proti, 23.5 mēneši. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks pirmajai iemaksai saruka par aptuveni diviem mēnešiem un nedēļu, līdz 28.5 mēnešiem. Viļņā krāšanai nepieciešamais laiks praktiski nemainījās un bija 35.8 mēneši.Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.


PDF Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2016. gada 10. jūnijsVairāk informācijas: Andrejs Semjonovs, 67445844, andrejs.semjonovs@swedbank.lv ________________________________________
Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”

 

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)