Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2016. gada 8. marts
Mājokļu pieejamība uzlabojas visās trijās Baltijas valstu galvaspilsētās

  • Rīgā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) pērnā gada pēdējā ceturksnī auga par 4.7 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2014.gadā. Uzlabojumu veicinājis aizvien spējš algu kāpums, par 7.7% gada griezumā. Tallinā MPI gada laikā palielinājās par 4.2 punktiem. Arī Tallinā mājokļu pieejamības uzlabošanos veicināja solīds algu pieaugums - par 6.6%, kas apsteidzis dzīvokļu cenu kāpumu. Viļņā mājokļu pieejamība uzlabojās par 4 punktiem gada griezumā, jo algas gada laikā auga par 4.3%, bet dzīvokļu cenu kāpums bija pavisam neliels
  • 4.ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai Rīgā bija par mēnesi un vienu nedēļu īsāks nekā pirms gada - 24.6 mēneši. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks pirmajai iemaksai samazinājās par aptuveni trim nedēļām un bija 28.5 mēneši. Viļņā tas samazinājies par mēnesi, līdz 36.8 mēnešiem.

Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.


PDF Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2016. gada 8. marts


Vairāk informācijas: Andrejs Semjonovs, 67445844, andrejs.semjonovs@swedbank.lv ________________________________________
Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”

 

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)