Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2015. gada 16. decembris
Mājokļu pieejamība Rīgā visaugstākā Baltijas valstu galvaspilsētu vidū
  • Rīgā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) šogad trešajā ceturksnī palielinājās par spējiem 17.3 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn. Uzlabojumu veicinājis gan straujš algu kāpums, gan vidēji nedaudz zemākas nekā pērn dzīvokļu cenas, gan arī par 0.13 procentpunktiem mazākas nekā pērn procentu likmes. Zemākas procentu likmes sekmēja MPI uzlabošanos arī Tallinā un Viļņā - MPI katrā no galvaspilsētām palielinājies par attiecīgi 6.6 un 4.9 punktiem. Pieejamību Tallinā papildus veicinājusi arī par mājokļu cenām straujāka algu izaugsme.
  • 3.ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai, gada laikā Rīgā saruka par divarpus mēnešiem un sasniedza 25 mēnešus. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks 15% pirmajai iemaksai samazinājās par aptuveni divām nedēļām un bija 29.7 mēneši. Viļņā tas bijis nemainīgs, 36.4 mēneši.Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.


PDF Baltijas mājokļu pieejamības indekss - 2015.gada 16.decembris


Vairāk informācijas: Andrejs Semjonovs, 67445844, andrejs.semjonovs@swedbank.lv ________________________________________
Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”
Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)