Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2015.gada 7.septembris
Mājokļu pieejamība uzlabojusies visās trijās Baltijas valstu galvaspilsētās
  • Rīgā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) šī gada otrajā ceturksnī palielinājās par 10.1 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn, jo algas gada griezumā augušas spējāk par dzīvokļu cenām un mājokļu kredītu procentu likmes bijušas par 16 bāzes punktiem (0.16 procentpunktiem) zemākas nekā pirms gada. Zemākas procentu likmes sekmēja MPI uzlabošanos arī Tallinā un Viļņā - tas katrā no galvaspilsētām palielinājies par attiecīgi 1.4 un 15 punktiem. Pieejamību Viļņā papildus veicinājušas arī nedaudz zemākas nekā pirms gada dzīvokļu cenas.
  • 2.ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai, gada laikā Rīgā samazinājās teju par pusotru mēnesi, un bija 26.3 mēneši. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks 15% pirmajai iemaksai pieauga gandrīz par mēnesi un sasniedza 29.1 mēnešus. Viļņā tas samazinājās par teju diviem mēnešiem, sasniedzot 35.7 mēnešus.


Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.


PDF Baltijas mājokļu pieejamības indekss - 2015.gada 7.septembris

Vairāk informācijas: Andrejs Semjonovs, 67445844, andrejs.semjonovs@swedbank.lv ________________________________________
Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”

 

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)