Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2015.gada 8.jūnijs
Mājokļu pieejamība visās trijās Baltijas valstu galvaspilsētās augstāka nekā pērn
  • Rīgā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) šī gada pirmajā ceturksnī palielinājās par 2.1 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn, jo algas gada griezumā augušas spējāk par dzīvokļu cenām.Viļņā un Tallinā MPI gada laikā palielinājies attiecīgi par 3.3 un 0.9, uzlabojumu sekmējušas zemākas nekā pērn mājokļu kredītu procentu likmes.
  • 1.ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai, gada laikā Rīgā samazinājās par teju mēnesi, un bija 26.3 mēneši. Mājokļa kredīta ar ierobežotu aizņēmēja atbildību pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamais laiks ir būtiski lielāks, jo ir nepieciešama arī lielāka pirmā iemaksa. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks 15% pirmajai iemaksai pieauga nedaudz vairāk par mēnesi un sasniedza 30.6 mēnešus. Viļņā tas auga par nedaudz vairāk kā pusotru mēnesi, sasniedzot 35.9 mēnešus.
Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.

PDF Baltijas mājokļu pieejamības indekss - 2015.gada 8.jūnijsVairāk informācijas: Andrejs Semjonovs, 67445844, andrejs.semjonovs@swedbank.lv
________________________________________

Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”

 

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)