Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2015.gada 6.marts
Mājokļu pieejamība uzlabojas Rīgā, bet pasliktinās Viļņā un Tallinā
  •  Rīgā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) pērnā gada pēdējā ceturksnī palielinājies salīdzinājumā ar ceturto ceturksni 2013. gadā, jo algas gada laikā augušas spējāk par mājokļu cenām, bet procentu likmes mazinājušās.Tallinā un Viļņā MPI pasliktinājis par algu kāpumu straujāk kāpošās mājokļu cenas.
  • 4.ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai, gada laikā Rīgā samazinājās par 2 mēnešiem, un bija 25.8 mēneši. Mājokļa kredīta ar ierobežotu aizņēmēja atbildību pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamais laiks ir būtiski lielāks, jo ir nepieciešama arī lielāka pirmā iemaksa. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks 15% pirmajai iemaksai pieauga aptuveni par 2 mēnešiem un sasniedza 29.3 mēnešus. Viļņā tas auga par vairāk nekā trīs mēnešiem, sasniedzot 37.8 mēnešus.
Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.


PDF Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2015.gada 6. marts

Vairāk informācijas: Andrejs Semjonovs, 67445844, andrejs.semjonovs@swedbank.lv ________________________________________

Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”

 

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)