Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2014.gada 12.decembris
Mājokļu pieejamība Rīgā uzlabojas, bet spēja atļauties mājokļa kredītu Latvijā mazināsies
  • Rīgā MPI šī gada 3.ceturksnī nedaudz pieaudzis, jo algas gada laikā augušas spējāk par dzīvokļu cenām. Salīdzinoši straujš dzīvokļu cenu pieaugums Tallinā un Vilņā mājokļu pieejamību gada laikā pasliktinājis.
  •  3.ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai, gada laikā Rīgā samazinājās par vairāk nekā divām nedēļām līdz 24.5 mēnešiem. Tomēr neseno maksātnespējas likuma grozījumu rezultātā būtiski augusi hipotekārā kredīta pirmā iemaksa, turpat divreiz paildzinot laiku tās uzkrāšanai. Tas ievērojami pasliktinās mājsaimniecību spēju kredītu paņemt. Tallinā un Viļņā rādītājs pieauga par aptuveni trim mēnešiem, attiecīgi līdz 30.2 mēnešiem un 36.4 mēnešiem.

 

Mājokļu pieejamības indekss (MPI) tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.

PDF Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2014.gada 12.decembris


Vairāk informācijas: Andrejs Semjonovs, 67445844, andrejs.semjonovs@swedbank.lv

 ________________________________________
 Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvaldes izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”.

 

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)