Baltijas Mājokļu pieejamības indekss - 2012.g. 10.decembris
Mājokļu pieejamības indekss (MPI) pieauga Rīgā un Viļņā, bet samazinājās Tallinā, lai arī no augsta līmeņa
  • 2012.gada 3.ceturksnī visvairāk mājokļu pieejamība ir uzlabojusies Rīgā: mājokļu pieejamības indekss (MPI), ko aprēķina mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējām neto algām attiecīgajā pilsētā un vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli, pieauga līdz 152 no 140.4 šī gada 2.ceturksnī. Šajā pašā periodā Viļņā MPI pieauga mazāk – no 109.8 uz 113, savukārt Tallinā tas nedaudz samazinājās līdz 163.6 punktiem. Tas nozīmē, ka 3.ceturksnī mājsaimniecību ienākumi no darba algas Rīgā bija par 52%, Viļņā par 13% un Tallinā par 63.6% augstāki kā būtu nepieciešams, lai atļautos dzīvokli un hipotekārā kredīta maksājumi nepārsniegtu 30% no neto ienākumiem.

  • Rīgā mājokļu pieejamība uzlabojās, galvenokārt pateicoties straujākam procentu likmju kritumam (salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni tās saruka par 47 bāzes punktiem). Arī dzīvokļu cenu samazināšanās (par 1.7%) un neliels algu kāpums (par 0.5%) paaugstināja MPI.

  • Laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai Viļņā palielinājās līdz 36.9 mēnešiem un Tallinā līdz 25.8 mēnešiem, savukārt Rīgā tas ir sarucis līdz 26.3 mēnešiem.
PDF Baltijas MPI - 2012.g. 10.decembris
PDF Kopsavilkums: mājokļu tirgus Rīgā - īrēt vai pirkt?
PDF Prezentācija: mājokļu tirgus Rīgā - īrēt vai pirkt?

 

Vairāk informācijas: Lija Strašuna, 67445875, lija.strasuna@swedbank.lv

________________________________________

Šis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Ekonomisko pētījumu daļas izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”.

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)