Baltijas MPI - 2012.g. 15.marts
Mājokļu pieejamība Rīgā uzlabojas – atpaliek no Tallinas, bet ir labāka nekā Viļņā
  •  2011.gada 4.ceturksnī visvairāk mājokļu pieejamība ir uzlabojusies Tallinā; tā pieauga no 144.2 punktiem 2011.gada 3.ceturksnī uz 154.3 punktiem ceturtajā ceturksnī. Šajā pašā periodā Rīgā MPI pieauga mazāk – no 141.5 uz 145.6, savukārt Viļņā tas samazinājās no 103.4 uz 101.7 punktiem. Tas nozīmē, ka pērn 4.ceturksnī mājsaimniecību neto ienākumi no darba algas Tallinā bija par 54.3%, Rīgā par 45.6% un Viļņā par 1.7% augstāki nekā būtu nepieciešams, lai atļautos dzīvokli un hipotekārā kredīta maksājumi nepārsniegtu 30% no neto ienākumiem.

  • Tallinā mājokļu pieejamību veicināja sezonāls vidējās neto algas pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni. To vēl vairāk pastiprināja straujāks procentu likmju kritums 4.ceturksnī – par 9 bāzes punktiem. Mājokļu pieejamību īpaši neietekmēja to cenas, jo ceturkšņa laikā tās palielinājās vien par 0.2%.

  • Rīgā MPI pieaugums galvenokārt skaidrojams ar vidējās neto algas pieaugumu – par 1.6% salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni. Mājokļu pieejamību uzlaboja, lai arī mazākā mērā, mājokļu cenu kritums par 1% un procentu likmju samazināšanās par 2 bāzes punktiem.

  • Viļņā galvenais iemesls MPI kritumam bija straujš dzīvokļu cenu kāpums. 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 3.ceturksni dzīvokļu cenas palielinājās par 4.9%. Cenu pieauguma ietekme bija spēcīgāka gan par hipotekāro kredītu procentu likmju nelielo kritumu (no 3.93% uz 3.91%), gan neto darba algas pieaugumu (2.9%).
PDF Baltijas MPI - 2012.g. 15.marts

Vairāk informācijas: Dainis Stikuts, 67445844, dainis.stikuts@swedbank.lvŠis e-pasts ir nosūtīts caur Swedbank Ekonomisko pētījumu daļas izplatīšanas sistēmu. Kā abonents Jūs varat nomainīt iestatījumus un izvēlēties izdevumus, kurus gribat saņemt, spiežot „Mainīt iestatījumus”. Jūs varat arī atteikties no šī izdevuma saņemšanas, spiežot „Pārtraukt abonēšanu”.

Abonēt!
Šos izdevumus izplata Swedbank Makroekonomikas pētījumu pārvalde ar Brightly AB. Šis e-pasts ir personīgs.
Jums ir nepieciešams Adobe Acrobat Reader, lai lasītu dokumentus. (Lejupielādēt šeit)