Balti Eluaseme Taskukohasuse Indeks - 15 June 2012
Eluaseme taskukohasuse indeks kerkis Vilniuses 104,9-le ja Tallinnas 155,3-le, kuid langes Riias 136,8-le
  • Selle aasta esimeses kvartalis paranes eluaseme taskukohasus kõige enam Vilniuses. Balti eluaseme taskukohasuse indeks (BETI) – mille aluseks on võetud leibkond, kelle sissetulek on võrdne 1,5 keskmise netopalgaga ja kes soovib osta 55 m²-suurust korterit – tõusis Vilniuses neljanda kvartali 101,8-lt 104,9-le esimeses kvartalis. BETI väärtus suurenes ka Tallinnas, kuid mõnevõrra vähem – 154,5-lt 155,3-le. Eluaseme taskukohasus Riias esimeses kvartalis aga langes – 145,7-lt 136,8-le. Need BETI väärtused näitavad, et meie leibkonna netopalk oli Vilniuses 4,9%, Tallinnas 55,3% ja Riias 36,8% kõrgem palgatasemest, mida on vaja, et eluase muutuks taskukohaseks; seda juhul, kui meie tingimus, mille järgi kodulaenu maksed moodustavad 30% leibkonna netopalgast, on täidetud.

  • Vilniuse BETI väärtuse tõusu toetasid 32 protsendipunkti võrra alanenud intressimäärad. Enamat indeksi väärtuse tõusu hoidis mõnevõrra tagasi netopalga hooajaliste mõjutustega langus ning korterihindade kasv (0,2%).

  • Ka Tallinna BETI väärtuse tõusule avaldas mõju intressimäärade langus (19 protsendipunkti võrra). Indeksi väärtuse tõusu piiras samas netopalga hooajaliste mõjutustega langus ning mõnevõrra kerkinud korterihinnad (0,4%).

  • Riia BETI väärtus kahanes, kuna korterihindade tõus oli märkimisväärne (4,8%) ning netopalga hooajaliste mõjutustega langus oli suurem kui Vilniuses ja Tallinnas. Intressimäärad küll langesid, kuid palju vähem kui ülejäänud pealinnades (6 protsendipunkti võrra).

  • Aeg, mida leibkond vajab kodulaenu sissemakse kogumiseks, suurenes võrreldes neljanda kvartaliga kõigis kolmes pealinnas, ulatudes esimeses kvartalis Vilniuses 37, Tallinnas 25,3 ja Riias 26,8 kuuni.

  • BETI väärtus on 100 sel juhul, kui leibkond maksab 30% oma netopalgast kodulaenu tagasimakseteks. Kui indeksi väärtus on suurem kui 100, on leibkonna jaoks eluase taskukohane. Mida kõrgem on indeksi väärtus, seda taskukohasem eluase neile on.
PDF Balti eluaseme taskukohasuse indeks - 15 juuni 2012


Kui soovite rohkem teavet selle raporti kohta, võtke palun ühendust
Annika Paabutiga: +372 6 135 440, annika.paabut@swedbank.ee

 

Esita tellimus!
Antud kiri on saadetud Swedbanki poolt koostöös Brightly'iga. Tegemist on personaalse kirjaga.
PDF dokumentide vaatamiseks on vajalik Adobe Acrobat Reader. (lae alla siin)