Eluaseme taskukohasuse indeks tõusis Riias ja Vilniuses, kuid langes Tallinnas
- Selle aasta kolmandas kvartalis paranes eluaseme taskukohasus kõige enam Vilniuses. Balti eluaseme taskukohasuse indeks (BETI) – mille aluseks on võetud leibkond, kelle sissetulek on võrdne 1,5 keskmise netopalgaga ja kes soovib osta 55 m²-suurust korterit – tõusis Vilniuses teise kvartali 103,8-lt 105,2-le kolmandas kvartalis. BETI väärtus suurenes ka Riias, kuid mõnevõrra vähem – 140,7-lt 141,1-le. Eluaseme taskukohasus Tallinnas aga langes juba teist kvartalit järjest, ulatudes kolmandas kvartalis 144,2-ni. Need BETI väärtused näitavad, et meie leibkonna netopalk oli Vilniuses 5,2%, Riias 41,1% ja Tallinnas 44,2% kõrgem palgatasemest, mida on vaja, et eluase muutuks taskukohaseks; seda juhul, kui meie tingimus, mille järgi kodulaenu maksed moodustavad 30% leibkonna netopalgast, on täidetud.
- Tallinna BETI väärtuse suure languse peamiseks põhjuseks on jõudsalt kasvanud korterihinnad. Samas avaldasid indeksi langusele mõju ka hooajalised palgamuutused ja pisut kõrgemad intressimäärad. Korterihinnad kasvasid kvartaliga 3,4% ning uute kodulaenude keskmine intressimäär kerkis 3,72%-lt 3,77%-le.
- Vilniuse BETI väärtuse paranemisele aitasid kaasa langenud korterihinnad, täpsemalt 1,9% teise kvartaliga võrreldes. Suuremat indeksi väärtuse tõusu takistasid 4 protsendipunkti võrra kõrgemad intressimäärad ja vaid 0,1% kasvanud palgad.
- Riia BETI väärtus suurenes kerkinud intressimääradest hoolimata, kuna korterihinnad langesid ning palgad tõusid.
- Aeg, mida leibkond vajab kodulaenu sissemakse kogumiseks, vähenes pisut võrreldes teise kvartaliga nii Riias kui ka Vilniuses, ulatudes vastavalt 26 ja 35 kuuni. Tallinnas see ajaperiood aga suurenes 2 kuu võrra 26 kuuni.
Kui soovite rohkem teavet BETI raporti kohta, siis palun võtke ühendust pr Annika Paabutiga, +372 888 5440, annika.paabut@swedbank.ee
Kui Te ei soovi edaspidi enam BETI raportit saada, siis palun valige allpool kas "Tellimuse muutmine" või "Tellimuse lõpetamine".
|